Теоретичні засади організаційної культури в контексті сучасної парадигми управління
DOI:
https://doi.org/10.24025/2306-4420.1.45.2017.119753Ключові слова:
організаційна культура, цінності, культура, переконання, норми поведінкиАнотація
У статті розглядаються вихідні методологічні та теоретичні положення вітчизняних і зару- біжних дослідників, які дали змогу простежити і осмислити історію розвитку й актуальний стан проблеми формування організаційної культури в контексті сучасної парадигми управління. Розглянуто визначення поняття «організаційна культура» різних авторів, виділено два підходи до визначення цього поняття. У першому випадку культура розглядається як одна з організаційних підсистем, що виконує функції адаптації організації до навколишнього середовища та ідентифікації її співробітників. Інший підхід до використання даного поняття полягає в тому, що культура – це те, чим організація є. З цієї позиції організації розуміються і аналізуються головним чином в термінах експресивних, розумових або символічних аспектів. В ході аналізу теоретичної розробленості проблеми формування організаційної культури виділено ряд індивідуально-психологічних феноменів, які обумовлюють специфіку сприйняття співробітниками організаційної культури. З метою формування оптимальної для підприємства організаційної культури необхідна правильна організація цього процесу з урахуванням впливу на перераховані вище фактори.
Посилання
Kredisov, A., LItovchenko, B. (2011) Strategichniy menedzhment na pochatku XXI st.: zmina paradigm. Ekonomika Ukrayini, No. 2, pр. 28–37.
Harchishina, O. V. (2011) Formuvannya organizatsiynoyi kulturi v sistemi menedzhmentu pidpriemstv harchovoyi promislovosti: monografiya. Zhitomir: Vyd-vo Zhitomirskogo derzhavnogo universitetu im. I. Franka, 289 р.
Vihanskiy, O. S., Naumov, A. I. (2013) Menedzhment: uchebnik. 3-e izd. M.: Ekonomist, 532 р.
Pryazhnikov, N. S. Pryazhnikova, E. Yu. (2003) Psihologiya truda i chelovecheskogo dostoinstva. M.: Akademiya, 480 р.
Sheyn, E. H. (2016) Organizatsionnaya kultura i liderstvo. Postroenie, evolyutsiya, sovershenstvo / per. s angl. SPb.: Piter, 336 р.
Armstrong, M. (2015) Strategicheskoe upravlenie chelovecheskimi resursami. M.: INFRA-M, 328 р.
Kameron, K. (2015) Diagnostika i izmenenie organizatsionnoy kulturyi / per. s angl. K. Kameron, R. Kuin. SPb.: Piter, 289 р.
Lyuis, R. D. (2014) Delovyie kulturyi v mezhdunarodnom biznese. Ot stolknoveniya k vzaimoponimaniyu / per. s angl. 2-e izd. M.: Delo, 448 р.
Morgan, G. (1997) Images of organization (2nd ed.), Sage Publications, Thousand, Oaks, CA.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Антон Валерійович Сова
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).