БЕЗВІДХОДНЕ ТА МАЛОВІДХОДНЕ ВИРОБНИЦТВО В АПК: ІДЕНТИФІКАЦІЯ ПОНЯТЬ
DOI:
https://doi.org/10.24025/2306-4420.0.47.2017.119891Ключові слова:
безвідходне виробництво, маловідходне виробництво, ресурсозбереження, сільське господарство, агропромисловий комплексАнотація
Стаття присвячена дослідженню категорій «безвідходне» та «маловідходне» виробництво на прикладі АПК. Обґрунтовується, що основою безвідходних виробництв є найбільш повне й раціональне використання сировинних ресурсів задля забезпечення максимально можливої циклічності матеріальних потоків. Маловідходні виробництва, виступаючи проміжним етапом до безвідходних виробництв, забезпечують перетворення частини сировини у невикористані відходи, що направляються на тривале зберігання або захоронення; при цьому шкідливий вплив на навколишнє середовище не перевищує рівня, допустимого санітарно-гігієнічними нормами.
Автор доходить висновку, що безвідходне виробництво забезпечує найбільш раціональне й високопродуктивне використання ресурсів і водночас найбільш широке застосування відходів, що утворюються. Стратегія безвідходного виробництва виходить з того, що невикористані відходи одночасно є не повністю використаними ресурсами і джерелом забруднення довкілля. Безвідходна технологія є принципом функціонування сільського господарства та АПК, за якого раціонально використовуються всі компоненти сировини та енергії в замкнутому циклі та не порушується екологічна рівновага.Посилання
Larina, T. F. (2015), Mechanisms of management of technical and technological updating of agrarian enterprises: theory, methodology, practice (PhD Thesis), Kharkiv, Ukraine.
Zaytsev, V. A. (2012), Industrial ecology: a manual, BINOM. Laboratoriya znaniy, Moscow, Russia.
Proceedings of the First All-Union Conference on the Placement of the Productive Forces of the USSR (1933) T. II. Estestvennyye resursy. Moskva – Leningrad.
Serious reduction of hazardous waste: for pollution prevention and industrial efficiency (1986) U.S. Congress, Office of Technology Assessment. Washington, DC: U.S. Government Printing Office. 256 р.
Declaration on low-waste and waste-free technology and waste utilization (1980), Khimiya i zhizn. vol. 4, pp. 25–28.
Belov, P. S., Golubeva, I. A., Nizova, S. A. (1991), Ecology of the production of chemical products from hydrocarbons in oil and gas: a textbook for universities, Khimiya, Moscow, Russia.
Lebedeva, M. I. Ankudimova, I. A. (2002), Ecology: ucheb. Posobiye, Izd-vo Tamb. gos. tekhn. un-ta, Tambov, Russia.
Kafarov, V. V. (1982), Principles of the creation of waste-free chemical production, Khimiya, Moscow, Russia.
Doroguntsov, S. І., Kotsenko, K. F., Khvesik, M. A. ta іn. (2005) Ecology: textbook, KNEU, Kyiv, available at: http://buklib.net/books/21910/
Sitnik, K. M. (2001), Fundamentals of Ecology: Textbook. Vyshcha shkola, Kyiv, available at: https://studfiles.net/preview/5194022/
Timofeyev, V. S., Serafimov, L. A. (2003), Principles of technology of basic organic and petrochemical synthesis: study, manual for high schools. 2 ed., pererab, Vysshaya shkola, Moskva.
Zerkalov, D. V. (2012), Environmental safety and environmental protection, Osnova, Kyiv.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Андрій Вадимович Андрейченко
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).