ВОДНІ РЕСУРСИ У ФОРМУВАННІ РЕГІОНАЛЬНИХ ГОСПОДАРСЬКИХ КОМПЛЕКСІВ (НА ПРИКЛАДІ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ)
DOI:
https://doi.org/10.24025/2306-4420.2.45.2017.128673Ключові слова:
водні ресурси, поверхневі води, підземні води, водозабезпеченість, використання води, водоємність ВРПАнотація
У статті розглядаються питання важливості водних ресурсів для формування регіональних економічних систем на прикладі Чернігівської області. Проаналізовано наявний потенціал водних ресурсів та стан водокористування Чернігівської області. Виявлено, що порівняно з іншими регіонами України Чернігівщина відносно забезпечена водними ресурсами для розвитку, особливо запасами підземних вод. На підставі даних Держстату розраховано водоємність валового регіонального продукту (ВРП) регіонів України. Чернігівська область має дещо меншу водоємність ВРП, ніж у середньому по Україні. При цьому обсяги споживання свіжої води в регіоні дещо менші за внесок області у ВРП країни. Виокремлено найбільші проблеми, пов’язані з використанням водних ресурсів області та сформульовано пропозиції щодо їх ефективного використання. Розраховано водоємність регіональних економічних систем як співвідношення обсягів використаної свіжої води до обсягів ВРП і показано, що Чернігівська область має дещо меншу водоємність за середнє значення серед регіонів України. В дослідженні видно, що в галузевій структурі загального використання води в Чернігівській області найбільшим її споживачем є промисловість, а серед галузей промисловості основним і найбільшим водоспоживачем є електроенергетика.Посилання
The Water Code of Ukraine. URL: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/213/95
The State Statistics Service of Ukraine.URL: http://www.ukrstat.gov.ua/
Report on the state of the environment in Chernihiv region for 2016 (2017). URL: http://eco.cg.gov.ua/index.php?id=15801&tp=1&pg=
National report on the state of the environment in Ukraine in 2015 (2017). Kyiv: FOP Grin D. C., 308 p.
Khvesyk, M. A., Gorbach, L. M., Pastushenko, N. I. (2009) Placement of productive forces and regional economy. Kyiv: Condor, 344 p.
Water resources and workplaces. United Nations report on the state of the world's water resources for 2016. Working summary. URL: http://unesdoc.unesco.org/images/0024/002440/244040r.pdf
Zhovtonog, O., Polishchuk, V. (2008) The role of associations of water users in the sustainable use of irrigated lands. Vodne hospodarstvo Ukrainy, No. 1, pp. 17–25.
Kostytsky, V. V. (2001) Ecology of transition period: state, law, economy (economic and legal mechanism of environmental protection in Ukraine). 2nd ed. Kyiv: Ukr. inform.-prav. tsentr, 390 p.
Stashuk, V. A. (2006) Ecological and economic bases of water resources basin management. In: acad. Kovalenko P. I. (ed.). Dnipropetrovsk: Zorya, 480 p.
Khvesyk M. (2007) Water resource as a component of innovation development. Uriadovyi kur’ier, No. 152, pp. 6, 98.
Jacyk, A. V. (2004) Environmental ecology: in 4 vol., 7 books. Kyiv: Heneza, vol. 4, books 6-7, 680 s.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Олександра Дмитрівна Хомик
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).