УДОСКОНАЛЕННЯ МЕТОДИКИ ОЦІНКИ ЕФЕКТИВНОСТІ ІННОВАЦІЙНОГО ПРОЕКТУ
DOI:
https://doi.org/10.24025/2306-4420.0.53.2019.172388Ключові слова:
інноваційний проект, інвестиційний проект, економічна ефективність інновацій, оцінка ефективності інноваційно-інвестиційного проекту, інноваційна рентаАнотація
Метою статті є удосконалення методики оцінки ефективності інноваційно-інвестиційного проекту в сучасних умовах господарювання. Методика розрахунку повинна враховувати розподіл інноваційного ефекту між розробником, впроваджувачем та кінцевим споживачем інноваційного продукту.
Основним завданням дослідження є розробка необхідного інструментарію для оцінки ефективності реалізації інноваційно-інвестиційного проекту.
У статті зазначено, що важливою вимогою щодо удосконалення оцінки результатів реалізації інноваційно-інвестиційного проекту є врахування європейського вектору розвитку України та наближення методики розрахунку до стандартів фінансового менеджменту країн із розвинутою ринковою економікою.
У статті представлена методика визначення економічної ефективності реалізації інноваційного проекту передбачає поетапність. На першому етапі необхідно визначити сукупні витрати на здійснення усього проекту. Це дасть можливість розрахувати обсяг вихідного грошового потоку. Він складатиметься із поточних і разових витрат.
На другому етапі необхідно визначити величину валового доходу підприємства від реалізації інноваційного проекту. Він дорівнюватиме абсолютному значенню усіх грошових надходжень від реалізації інноваційного проекту.
На третьому етапі стає можливим визначення абсолютної величини чистого доходу. Для цього обсяг прибуткового грошового потоку необхідно зменшити на величину вихідного грошового потоку.
На четвертому етапі можна визначити обсяг дисконтованого чистого доходу від реалізації інноваційного проекту. Він відображатиме приведену теперішню вартість ефекту реалізації інноваційного проекту. Необхідність дисконтування ЧД зумовлена тим, що і вхідні, й вихідні грошові потоки відокремлені один від одного в часі. У різні часові періоди грошові потоки зазнають дії чинників, що змінюють їх величину. Тому для приведення показників різної періодичності ЧД і СВ до їх теперішньої вартості потрібно застосувати метод дисконтування. Реалізація інноваційних проектів має довготривалу перспективу, тому результати не можна визначити з абсолютною точністю, оскільки слід враховувати вплив чинників ризику та невизначеності.
На п’ятому етапі можемо визначити термін окупності інвестицій у інноваційний проект. Термін (період) окупності інвестицій у інноваційний проект дорівнюватиме проміжкові часу з моменту початку інвестування до моменту, коли чистий дохід від реалізації проекту, розрахований за принципом наростаючої суми, повністю компенсує сукупні витрати
На шостому етапі стає можливим визначення індексу рентабельності інвестицій у інноваційний проект. Економічний зміст показника полягає у тому, що він характеризує частку дисконтованого чистого доходу, яка припадає на одиницю приведених сукупних витрат. Чим більше значення індексу рентабельності, тим більш прибутковим буде інвестування у інноваційний проект. Показник рентабельності є базою для кількісного визначення так інноваційної ренти. Інноваційну ренту слід розуміти як надлишок дисконтованого чистого доходу над нормальним прибутком.Посилання
Antonyuk, L. L., Poruchnyk, A. M. and Savchuk, V. S. (2003) Innovations: theory, mechanism of development and commercialization: monograph. Kyiv: KNEU, 394 p. [in Ukrainian].
Mykytyuk, P. P., Krys`ko, Zh. L., Grynchucz`kyj, V. I. et al. (2014) Innovative mechanism of management by subjects of management: monograph, in. P. P. Mykytyuk (ed.). Ternopil`: Ekonomichna dumka, 450 p. [in Ukrainian].
Mykytyuk, P. P. (2015) Investment and innovation management: manual. Ternopil`: Ekonomichna dumka TNEU, 452 p. [in Ukrainian].
Peresada, A. A. (2002) Investment process management: monograph. Kyiv, 472 p. [in Ukrainian]
Skibnycz`kyj, O. M. (2009) Innovation and investment management: manual. Kyiv: Centr uchbovoyi l-ry, 408 p. [in Ukrainian].
Management by innovative activities in the economy of Ukraine (2008): coll. sci. monograph, in S. Ye. Yeroxin (ed.). Kyiv: Nacional`na akademiya upravlinnya, 116 p. [in Ukrainian].
Shygymaga, A. F. and Il`chenko, N. V. (2015) Project analysis: manual. Kyiv: Kondor-Vydavnycztvo, 320 p. [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Ірина Романівна Березюк-Рибак, Наталія Вікторівна Ільченко
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).