ПОДАТКОВЕ НАВАНТАЖЕННЯ ЯК ПОКАЗНИК ЕФЕКТИВНОСТІ ПОДАТКОВОЇ СИСТЕМИ В УКРАЇНІ
DOI:
https://doi.org/10.24025/2306-4420.68.2023.284574Ключові слова:
податки, податкова система, податкове навантаження, податкові надходження, оптимізація податкового навантаженняАнотація
В статті визначено сутність податків як основного джерела дохідної частини бюджету країни. Розкрито зміст та мету податкового навантаження. Доведено, що ефективність податкової системи має залежність від структури податкових надходжень та загального рівня податкового навантаження на економіку. Проаналізовано структуру податкових надходжень та інших статей доходів зведеного бюджету України за 2017–2022 рр. За результатами аналізу з’ясовано, що податкові надходження та їх частка в доходах у 2022 р. знизилися, відповідно відбулися зміни питомої ваги окремих податків та зборів.
Проведена оцінка податкового навантаження в Україні різними способами показала значну різницю між значеннями загального рівня податкового навантаження та рівня без урахування ЄСВ. Визначено, що на загальний рівень податкового навантаження, окрім загальнодержавних і місцевих податків та зборів, значний вплив мають надходження єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Результати порівняння податкового навантаження в Україні та країнах Європейського Союзу показали, що у нашій державі його значення знаходиться на низькому рівні. Доведено, що відмінності між країнами з високим та низьким рівнем податкового навантаження зумовлені економічною політикою кожної країни щодо державних видатків і податкових структур.
Для оцінки ефективності податкової системи України проведено порівняльний аналіз показників легкості сплати податків з аналогічними показниками країн ЄС. Результати аналізу показали, що податкова система в Україні є досить складною, зокрема в частині підготовки та подання податкової звітності, що ускладнює ведення бізнесу.
Визначено основні пріоритети у забезпеченні оптимального рівня податкового навантаження в Україні: підвищення ефективності податкового адміністрування, нейтралізація негативного впливу на ведення бізнесу, вивчення європейського досвіду трансформації систем оподаткування.
Посилання
Саніна І. С., Ткачик Л. П. Оцінка рівня податкового навантаження в Україні. Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету. Серія: Економіка і менеджмент. 2015. Вип. 13. С. 211–216. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Nvmgu_eim_2015_13_49
Дєєва Н. М., Редіна Н. І., Дулік Т. О. Оподаткування в Україні. Київ: Центр учбової літератури, 2010. 544 с.
Фінансовий портал Міністерства фінансів України. URL: https://index.minfin.com.ua/ua/finance/budget/cons/income/
Інформація Міністерства фінансів України про виконання Державного бюджету України за 2022 рік. URL: https://mof.gov.ua/uk/budget_2022-538
Богатирьова Є. М. Податкове навантаження як індикатор результативності податкових реформ в Україні. Економічний простір. 2014. № 84. С. 110–121. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ecpros_2014_84_13
Wisevoter. URL: https://wisevoter.com/country-rankings/highest-taxed-countries
Trading Economics. URL: https://tradingeconomics.com/ukraine/ease-of-doing-business
PwC Global. Paying Taxes 2020. URL: https://www.pwc.com/gx/en/services/tax/publications/paying-taxes-2020/overall-ranking-and-data-tables.html
Стратегічний план Державної податкової служби України на 2022–2024 роки. URL: https://tax.gov.ua/diyalnist-/zakonodavstvo-pro-diyalnis/nakazi-pro-diyalnist/77553.html
Волохова І. С., Дубовик О. Ю., Слатвінська М. О. Податкова система / за заг. ред. І. С. Волохової, О. Ю. Дубовик. Харків: Діса плюс, 2019. 402 с.
Горобей К. Д., Цимбаленко Я. Ю. Аналіз податкового навантаження в Україні та країнах ЄС. Актуальні проблеми економіки та управління. 2019. № 13. URL: http://ape.fmm.kpi.ua/article/view/157499
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).