ЛІДЕРСТВО ТА АНТИКРИЗОВИЙ МЕНЕДЖМЕНТ ЯК ЧИННИКИ ЕФЕКТИВНОГО УПРАВЛІННЯ
DOI:
https://doi.org/10.24025/2306-4420.73(2).2024.320725Ключові слова:
кризові ситуації, трансформаційне лідерство, стратегічне управління, інновації, організаційний розвитокАнотація
Анотація. В статті розглядаються теоретичні та практичні аспекти лідерства в умовах кризи, а також простежується роль антикризового менеджменту в забезпеченні стабільності та розвитку організацій. Оскільки дослідження лідерства в умовах кризи потребує врахування багатьох змінних (стиль управління, тип кризи, реакція команди на зовнішні фактори та ін.), для поглибленого аналізу використано комплексний і міждисциплінарний підходи. Досліджено, зокрема, важливість швидкого прийняття рішень та збереження морального духу команди, здатність адаптувати стратегії в кризових ситуаціях та розвивати інноваційність в організації. Аналізуються основні концепції антикризового менеджменту, що включають стратегічне планування, прогнозування та мінімізацію ризиків. У роботі розглядається роль трансформаційного лідерства, яке дозволяє не лише управляти кризою, але й створювати умови для інновацій та довгострокового розвитку після її завершення. Створено концептуальні моделі взаємодії лідера та його команди в умовах кризи, що допомогло ілюструвати ефективні стратегії управління в складних ситуаціях. Моделювання дало змогу виявити важливі аспекти взаємодії лідера з командою та зовнішніми партнерами в кризових умовах. Підкреслено вирішальне значення ефективної комунікації у кризовому управлінні. Дослідження ґрунтується на аналізі кейсів з реальних компаній, що пережили кризові періоди, і надає практичні рекомендації для вдосконалення управлінських практик в умовах нестабільності. Надано рекомендації для практиків і лідерів, які прагнуть підвищити свою ефективність у кризових умовах. Лідерство та антикризовий менеджмент визначено важливими складовими успіху організацій у кризових ситуаціях та у посткризовому відновленні з огляду на нові технологічні тенденції. Результати роботи можуть бути корисними для керівників організацій, науковців та фахівців сфери управління.
Посилання
Avolio, B.J., Bass, B.M., & Jung, D.I. (1999). Re-examining the components of transformational and transactional leadership using the Multifactor Leadership. Journal of Occupational and Organizational Psychology, 72, 441-462.
Bass, B.M. (1985). Leadership and Performance Beyond Expectations. New York: Free Press; Collier Macmillan.
Bass, B.M. (1999). Two decades of research and development in transformational leadership. European Journal of Work and Organizational Psychology, 8, 9-32.
Blake, R., & Mouton, J. (1964). The Managerial Grid: The Key to Leadership Excellence. Houston: Gulf Publishing Company.
Bolkan, S., & Goodboy, A.K. (2009). Transformational leadership in the classroom: Fostering student learning, student participation, and teacher credibility. Journal of Instructional Psychology, 36, 296-307.
Bono, J.E., & Judge, T.A. (2004). Personality and transformational and transactional leadership: A meta-analysis. The Journal of Applied Psychology, 89, 901-910.
Fiedler, F.E. (1967). Theory of Leadership Effectiveness. New York: McGraw-Hill Inc., US.
Hersey, P., Blanchard, K.H., & Johnson, D.E. (2012). Management of Organizational Behavior: Leading Human Resources (10th ed.). Boston: Pearson.
House, R.J. (1996). Path-goal theory of leadership: Lessons, legacy, and a reformulated theory. The Leadership Quarterly, 7, 323-352.
Jaramillo, F., Grisaffe, D.B., Chonko, L.B., & Roberts, J.A. (2009). Examining the impact of servant leadership on sales force performance. Journal of Personal Selling & Sales Management, 29, 257-275.
Kim, J.-G., & Lee, S.-Y. (2011). Effects of transformational and transactional leadership on employees‟ creative behaviour: Mediating effects of work motivation and job satisfaction. Asian Journal of Technology Innovation, 19, 233-247.
Russell, R., & Stone, А. (2002). A reviero of servant leadership attributes: Developing a practical model. Leadership Organization Development Journal, 23(3). 145-157.
Sadeghi, A., & Pihie, Z.A.L. (2012). Transformational leadership and its predictive effects on leadership effectiveness. International Journal of Business and Social Science, 3. 186-197.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
![Creative Commons License](http://i.creativecommons.org/l/by-nc/4.0/88x31.png)
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).