ТРАНСФОРМАЦІЯ РОЛІ ІННОВАЦІЙ У РОЗВИТКУ СУЧАСНОЇ СВІТОВОЇ ЕКОНОМІКИ
DOI:
https://doi.org/10.24025/2306-4420.2.42.2016.120103Ключові слова:
інновації, глобалізація, інноваційний розвиток, світова фінансова криза, національні інноваційні системи, світова економікаАнотація
У статті визначено особливості трансформації ролі інновацій у розвитку сучасної світової економіки. Обґрунтовано, що в результаті глобальної фінансово-економічної кризи істотно посилилася роль інновацій у розвитку національної економіки та світогосподарських зв'язків. Проведений аналіз показав, що глобальна криза в економіках окремих країн та галузях проявилася неоднозначно. Визначено основні нерівномірності розвитку в галузевому аспекті. Так, зниження продажів у період кризи у високотехнологічних галузях (інформаційні та комунікаційні технології, авіаційна та аерокосмічна промисловість, фармацевтика тощо) було істотно меншим, ніж у середньотехнологічному сегменті. Проаналізовано вплив кризи на інноваційну діяльність підприємств залежно від їх розміру та ринкової капіталізації. Визначено основні групи факторів, які включають в себе негативні фактори впливу кризи на світову економіку і можуть безпосередньо вплинути на розвиток національної інноваційної системи. Виокремлено три базові сценарії впливу глобальної кризи на розвиток національних інноваційних систем та економіку країн світу. Отримано висновок, що в сучасних умовах проблеми інноваційного розвитку загострюються через інтернаціоналізацію науково-технологічного прогресу, зростання кількості суб'єктів міжнародної торгівлі, схильність світової економіки до нових кризових коливань.Посилання
Амоша А. Промышленная политика Украины : концептуальные ориентиры на среднесрочную перспективу / А. Амоша, В. Вишневский, Л. Збаражская // Экономика Украины. – 2009. – № 11. – С. 4–14.
Буркинский Б. В. Активизация инвестиционной деятельности в регионе / Б. В. Буркинский, Е. В. Молина. – Одесса : ИПРЭЭИ НАНУ, 2003. – 494 с.
Гальчинский А. Становление инвестиционной модели экономического роста Украины / А. Гальчинский, С. Левочкин // Экономика Украины. – 2004. – № 6. – С. 4–11.
Инновационное развитие: экономика, интеллектуальные ресурсы, управление знаниями / [под ред. Б. З. Мильнера]. – М. : ИНФРА-М, 2011. – 624 с.
Інноваційна економіка : теоретичні та практичні аспекти : [монографія / за ред. д.е.н., доц. Є. І. Масленнікова]. –Херсон : Грінь Д. С., 2016. – Вип. 1. – 854 с.
Экономика стран ЕС после введения евро: от эйфории 1999 г. до долгового кризиса 2010-х годов / [под ред. А. В. Кузнецова, Е. С. Хесина]. – М. : ИМЭМО РАН, 2013. – 250 c.
Федулова Л. Проблеми інноваційних трансформацій у корпоративному секторі економіки України / Л. Федулова // Економіст. – 2005. – № 2. – С. 38–40.
Enterpreneurship at a glance 2014. – OECD, 2014. – 108 p.
Intellectual property right : patent [Electronic resource]. – WIP : IP Statistics, 2014. – Mode of access :
http://ipstats.wipo.int/ipstatv2/IpsStatsResultvalue
OECD Factbook 2014 : Economic, environmental and social statistics. – OECD, 2014. – 260 p.
OECD Factbook 2015 : Economic, environmental and social statistics. – OECD, 2015. – 266 p.
OECD Data – Research and development [Electronic resource]. – OECD, 2015. – Mode of access :
http://data.oecd.org/rd/gross-domestic- spending-on-r-d.htm
Main science and technology indicators [Electronic resource]. – OECD, 2015. – Mode of access : http://www.oecdilibrary.org/science-and-technology/data/oecd-science-technology-and-r-d-statistics/main-science-and-technologyindicators_data-00182-en?isPartOf=/content/datacollection/strd-data-en
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Юлія Валеріївна Орловська, Світлана Морозова
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).