Обмеження у застосуванні дохідного підходу до оцінювання вартості підприємства
DOI:
https://doi.org/10.24025/2306-4420.2.39.2015.84498Ключові слова:
оцінювання, вартість, підприємство, дохідний підхід, методи оцінюванняАнотація
В умовах складної економічної ситуації, в якій наразі перебуває українська економіка, нерозвиненості фондового ринку, відсутності публічної інформації про операції з купівлі-продажу підприємств постає питання про вибір оптимального за таких умов підходу до оцінювання вартості підприємства, який мав би високий рівень достовірності. У результаті теоретичного аналізу сутностідохідного підходу до вартості підприємства визначено, що вартість підприємства згідно з цим підходом – це визначення поточної вартості майбутніх доходів підприємства на основі ретроспективної інформації з урахуванням ризиків, які принесе подальша господарська діяльність підприємства, або доходи, які можна буде отримати у разі його продажу. Дослідження інформаційних джерел, що необхідні для здійснення оцінювання за дохідним підходом, дало змогу дійти висновку, що на основі публічної інформації щодо макроекономічних показників розвитку країни, регіону, галузі складно з високою достовірністю визначати вартість підприємства. Проведено аналіз основних методів оцінювання вартості підприємства в рамках дохідного підходу, який дав можливість сформулювати основні переваги, недоліки та обмеження у застосуванні методу прямої капіталізації доходу та методу дисконтованих грошових потоків. Визначено, що для високої достовірності прогнозу майбутніх доходів підприємства необхідна відносна стабільність діяльності самого підприємства та середовища, в якому воно працює.
Посилання
Брейли Р. Принципы корпоративных финансов / Р. Брейли, С. Майерс ; пер. Н. Барышниковой с 7-го междунар. изд. – [2-е рус. изд.]. – М. : Олимп-Бизнес, 2008. – 1008 с.
Есипов В. Е. Оценка бизнеса / Есипов В. Е., Маховикова Г. А., Терехова В. В. – С.Пб : Питер, 2001. – 416 с.
Момот Т. В. Оценка стоимости бизнеса: современные технологии / Т. В. Момот. – Х. : Фактор, 2007. – 224 c.
Мамонтова Н. А. Управління вартістю компанії: теоретико-методологічні аспекти / Н. А. Мамонтова // Актуальні проблеми економіки. – 2010. – № 8 (110). – С. 135–139.
Брезицька О. В. Сучасні методичні підходи до оцінки вартості підприємства / О. В. Брезицька // Економіка, фінанси, право. – 2010. – № 1. – С. 3–8.
Хаустова В. Є. Методологічні засади визначення вартості підприємства / В. Є. Хаустова, О. І. Матюшенко // Проблеми економіки. – 2009. – № 4. – С. 57–76.
Бачинская О. М. Подходы к определению стоимости предприятия / О. М. Бачинская // Науковий вісник: Фінанси, банки, інвестиції. – 2011. – № 4. – С. 99–102.
Карцев П. В. Обзор практики применения доходного подхода к оценке бизнеса / П. В. Карцев, А. А. Аканов // Вопросы оценки. – 2012. – № 2. – С. 2–19.
Уколова О. О. Сучасні методичні підходи до оцінювання вартості підприємства / О. О. Уколова // Управління розвитком. – 2013. – № 14 (154). – С. 147–150.
Нікбахт Е. Фінанси / Е. Нікбахт, А. Гропеллі ; пер. з англ. – К. : Основи, 1993. – 383 с
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Олександра Сергіївна Ралко
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).