Видатково-бюджетний механізм впливу на споживчі ціни в Україні
DOI:
https://doi.org/10.24025/2306-4420.1.36.2014.85660Анотація
Видатково-бюджетний вплив на споживчі ціни здійснюється таким чином. По-перше, через вплив на пропозицію, по-друге, – на підвищення потенціалу попиту і, по-третє, впливаючи на макроекономічному рівні як на попит, так і на пропозицію, через зміну обсягів державного споживання.
Метою статті є дослідження дії та впливу видатково-бюджетного механізму на об’єкт державного регулювання – споживчі ціни.
Видатково-бюджетний вплив на ціни здійснюється за наступними напрямами. По-перше, держава визначає види товарів, робіт та послуг, які повинні бути доступними різним верствам населення, та надає субсидії за рахунок бюджетних коштів, що, в свою чергу, впливає на здешевлення субсидованої продукції і ціни на неї встановлюються нижчими за рівноважні. По-друге, державні трансферти населенню збільшують наявний дохід, а відповідно, і обсяг споживання домашніх господарств, впливаючи на сукупний попит з подальшою дією на макроекономічний рівень цін. По-третє, макроекономічний вплив на ціни відбувається через формування державного замовлення та діяльність державних органів на товарно-сировинних біржах. Виступаючи як покупець, держава в короткостроковому періоді впливає на розширення сукупного попиту, чим підвищує загальний рівень цін, а проводячи оперативні товарні інтервенції, запобігає некерованим ціновим шокам.
Видатки з бюджету на державне споживання і трансферти у короткостроковому періоді підвищують сукупний попит і макроекономічний рівень цін, а в довгостроковому, оскільки є наслідком фіскальної політики держави, – можуть гальмувати економічний розвиток. Активне використання державного замовлення як оперативного регулятора рівня цін ускладнюється обмеженістю джерел фінансування.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Віктор Лащак, Юлія Козуб
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).